top of page

Żaglówką przez Lubuskie Mazury

Zaktualizowano: 24 kwi

Bogactwo jezior i rzek w woj. lubuskim czyni ten region doskonałym miejscem dla miłośników żeglarstwa, szczególnie dla początkujących. Wody są tu spokojne, w sam raz odpowiednie do nauki. Choć okolice te są nadal miejscami mało znanymi w Polsce, dzięki akwenom ciekawie usytuowanym wśród lasów i łąk, zyskały miano drugich Mazur. Warto przekonać się o tym osobiście.


Żaglówką przez Lubuskie Mazury

Jeziora nadające się do żeglowania można znaleźć w całym regionie. Najciekawsze, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą żeglarską to m.in.:

  • jezioro Niesłysz z bazami w Niesulicach i Przełazach,

  • Jezioro Sławskie z bazą w Sławie,

  • jeziora Osiek i Lipie na Pojezierzu Dobiegniewskim,

  • jeziora Lubiąż i Krajnik z bazami w Lubniewicach,

  • Jezioro Głębokie koło Międzyrzecza.

Szczególnie cenione przez żeglarzy jest Pojezierze Dobiegniewskie, w którym na powierzchni 580 km2 znajduje się ponad 100 jezior o wielkości ponad 1 hektara. Łódki najczęściej można zobaczyć w okolicy Strzelec Krajeńskich i Dobiegniewa. Tu nad jeziorem Lipie rozpoczyna się szlak żeglowny, który biegnie przez przesmyki i kanały do sąsiednich jezior i kończy się na jeziorze Wielgim. Czyste polodowcowe jeziora Lipie, Słowa i Osiek tworzą kompleks o około 900 hektarach powierzchni lustra wody. Cały teren objęty jest programem Natura 2000. Żeglujący tym szlakiem, wytrwali wodniacy mogą wybrać dłuższą trasę prowadzącą przez Mierzęcką Strugę, Drawę, Wartę aż do Odry, skąd popłynąć można aż do samego Bałtyku.


Żaglówką przez Lubuskie Mazury

Żaglówką przez Lubuskie Mazury


Mariny znajdują się m.in. w Lubiewie nad jeziorem Łubowo, w ośrodkach wypoczynkowych w Lubniewicach, nad jeziorami Ciecz i Łagowskim, nad jeziorem Osiek, w miejscowości Długie nad jeziorem Lipie, nad Wartą w Gorzowie Wlkp. i w Kostrzynie nad Odrą oraz na Odrze również w Kostrzynie.

Miłośnikom żagli polecane jest też jezioro Niesłysz, które posiada piękną linię brzegową. W Niesulicach potrafi mocno wiać, co chętnie wykorzystują także windsurfingowcy.


Podziwianie najpiękniejszej lubuskiej przyrody, niedostępnej często od strony lądu, umożliwiają rejsy turystyczne Odrą i Wartą. Porty znajdują się w Bytomiu Odrzańskim, Nowej Soli, Cigacicach, Krośnie Odrzańskim, Słubicach, Kostrzynie nad Odrą oraz Gorzowie Wlkp.

Międzynarodowa Droga Wodna E30

Droga wodna E30 łączy Morze Bałtyckie z Dunajem. Jest to sieć szlaków wodnych prowadzących ze Sztokholmu, wzdłuż szwedzkich wód przybrzeżnych po stromnie wschodniej, przecinająca Bałtyk i wkraczająca w Świnoujściu na teren Polski. Dalej prowadzi Odrą, a później kanałem łączącym ją z Dunajem aż do Bratysławy. W Polsce przebiega Odrzańską Drogą Wodną przez Szczecin i Wrocław, kierując się do granicy z Czechami. Na szlaku E30 znajdują się takie lubuskie miejscowości jak: Kostrzyn nad Odrą, Słubice, Krosno Odrzańskie, Cigacice i Nowa Sól, które warto odwiedzić.

Międzynarodowa Droga Wodna E70

Droga wodna E70 łączy atlantycki port Antwerpia z Wybrzeżem Bałtyku w miejscowości Kłajpeda na Litwie. Odcinek MDW E70 w woj. lubuskim obejmuje łącznie 123 km. Na teraz woj. lubuskiego droga dostaje się przygraniczną Odrą, która w Kostrzynie stanowi pętlę z E30. Przepływa przez Park Narodowy Ujście Warty, Kostrzyna nad Odrą, Gorzów Wlkp., Santok oraz Drezdenko.


źródło / fragment artykułu : https://lubuskie.pl/wiadomosci/16990Zapraszamy żeglarzy do współpracy przy nowym dziale na naszym blogu poświęconym żeglowaniu po Lubuskich Mazurach! Jeśli jesteś pasjonatem żeglarstwa i chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami, poradami lub relacjami z podróży po tych malowniczych okolicach, to ta propozycja jest dla Ciebie! Dołącz do naszego zespołu i wspólnie twórzmy inspirujące treści dla społeczności żeglarzy .


33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page