Print Friendly, PDF & Email

Gmina Strzelce Krajeńskie turystyka  noclegi, atrakcje, gastronomia , hotele, pensjonaty, agroturystyka, pola namiotowe , kampingi, domki letniskowe, Danków, Długie, 

Gmina Strzelce Krajeńskie miejsko-wiejska w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim. W roku 2004 gmina liczyła 17 432 osoby. Siedziba gminy to Strzelce Krajeńskie.

www.strzelce.pl    www.Strzelce.LubuskieMazury.pl


Burmistrz Strzelec Kraj. - Mateusz Feder

 Projekt przebudowy plaży w Długiem

 

Gmina Strzelce Krajeńskie turystyka  noclegi, atrakcje, gastronomia , hotele, pensjonaty, agroturystyka, pola namiotowe , kampingi, domki letniskowe, Danków, Długie, 

Gmina Strzelce Krajeńskie miejsko-wiejska w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim. W roku 2004 gmina liczyła 17 432 osoby. Siedziba gminy to Strzelce Krajeńskie.

www.strzelce.pl    www.Strzelce.LubuskieMazury.pl


Burmistrz Strzelec Kraj. - Mateusz Feder

 Projekt przebudowy plaży w Długiem

 

Ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca gminy Strzelce Kraj.


1. Miasto i Gmina Strzelce Krajeńskie  - pobliskie miejscowości : Danków, Długie 

dojazd - mapa

pdf - zobacz

audioprzewodnik - pobierz

Istnieje również możliwość bezpłatnego wypożyczenia audioprzewodnika w Punkcie Informacji Turystycznej. Zadzwoń i zarezerwuj urządzenie dla siebie, bliskich lub znajomych 95 763 21 00 Nikt nie odbiera telefonu? Napisz wiadomość Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zespół Średniowiecznych Fortyfikacji Obronnych w Strzelcach Krajeńskich.

W skład zespołu średniowiecznych fortyfikacji obronnych wchodzą miejskie mury obronne, Brama Młyńska i Baszta Więzienna. Strzeleckie mury obronne, należące do najstarszych tego typu zabytków w województwie lubuskim, zbudowane zostały prawdopodobnie w latach 1272 – 1290 z trwałego budulca, jakim były pozostawione przez lodowiec głazy narzutowe. Do dnia dzisiejszego przetrwały mury długości 1640 m, z zachowanymi 35 basztami łupinowymi.

Brama Młyńska w Strzelcach Krajeńskich

Jedna z dwóch istniejących niegdyś bram miejskich, nazywana także Drezdenecką
i Wschodnią. Zbudowana została w XV w. na miejscu starszej, prawdopodobnie kamiennej budowli. Stanowi element średniowiecznego systemu fortyfikacyjnego miasta. Usytuowana jest u wylotu dawnej ul. Młyńskiej. Założona na planie prostokąta, murowana z cegły o układzie wendyjskim, cztero-kondygnacyjna, posiada przejazd o ostrołukowym wykroju. Po II wojnie światowej funkcjonowała tam restauracja, a następnie po przeprowadzonym w latach 1967 - 1969 gruntownym remoncie miał tu swoją siedzibę Urząd Miejski, a następnie Powiatowy Dom Kultury. Obecnie kompleks użytkuje Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia.

Baszta Więzienna w Strzelcach Krajeńskich

Malownicza budowla wchodząca w skład miejskich fortyfikacji obronnych. Baszta, którą zbudowano w XIV w., wykorzystując mury istniejącej już baszty typu łupinowego, usytuowana jest w północnej części Starego Miasta, u wylotu ul. Nowa Brama. Zbudowana jest na planie prostokąta. W dolnej części murowana jest z kamienia, zaś w partiach wyższych z cegły. Ceglana partia budowli posiada kształt zaokrąglonego prostokąta, zwieńczonego wyposażoną niegdyś w blanki platformą widokową i górującym nad nią ceglanym stożkiem. Baszta zbudowana została w związku z przebiciem w murach obronnych furty wodnej, do jej strzeżenia. W przeszłości pełniła funkcję więzienną i magazynu prochu strzelniczego.

Kolegiata p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich

Kościół zbudowany został w drugiej połowie XIII w. w formie bazyliki. Przyziemie masywnej ceglanej wieży wykonane zostało z kostki granitowej. Wieża dekorowana jest trzema strefami ostrołukowych blend i dwudzielnych profilowanych okien. W parterze zachodniej elewacji wieży umieszczony jest ceglany, profilowany ostrołukowy portal.
Po spaleniu bazyliki przez husytów w 1433 r., przystąpiono do jej odbudowy. Wtedy to, do północnej, wewnętrznej ściany świątyni, dobudowano zakrystię, nawę główną i nawy boczne.
W wyniku kolejnego spalenia świątyni w 1945 r. runęło sklepienie nawy głównej oraz drewniany hełm wieży. Kościół odbudowano w latach 1971 - 1973.


Czarownice

Trucicielka https://goo.gl/maps/popaGZ4acvmxASxPA

Artemida https://goo.gl/maps/81twPPvKxRBja1pT6

Wiolonczelistka https://goo.gl/maps/i9h7evb1K6knocFh6

Czarownica kolarka https://goo.gl/maps/dS65kMuUe2cra4Jq6

Obiekty

Baszta Czarownic https://goo.gl/maps/njC3HCa2P1E6Wcjc9

Machiny Oblężnicze https://goo.gl/maps/odx4buFhcxnANy797

Brama Młyńska https://goo.gl/maps/Z8VC1ZkGyZAvLG999

Kościół https://goo.gl/maps/9igfeTXfjWcwkC126

Maszt flagowy https://goo.gl/maps/KV6g8cfkcKacdHhy8

Pomnik Bluchera https://goo.gl/maps/2L7dzcm92WmWY8k89

Makieta miasta https://goo.gl/maps/eMY3h6GvG4iQipuv7

Fotoplastykony

Atrapa stacji paliw Aral https://goo.gl/maps/wDrN9VqkECy9TXZj9

Kino https://goo.gl/maps/obCFcuZM5hcQvY9D6

Rycerska https://goo.gl/maps/xG3uZXHk6tUqWjzt6

Poczta i Brama Gorzowska https://goo.gl/maps/CEgki2chrAsUXPf39

Szwajcaria strzelecka https://goo.gl/maps/iGrCNeknc4QxMsvK8

Rynek Miejski https://goo.gl/maps/N4vQvZKxjBk1S8cb7

Pomniki Gardzko https://goo.gl/maps/PLmLwdBoMbR1Qwp87

Muzeum ciągników w Wielisławicach https://goo.gl/maps/wvor9SDviRpu3tmt8

Spichlerz https://goo.gl/maps/2yAKZJbbbuNydhJY6

1. Danków

Wieś położona nad Jeziorem Wielgim (Dankowskim) i Jeziorem Kinołęka (Dankowskim Małym), przez które przepływa rzeka Pełcz.

 Danków Audioprzewodnik - ściągnij


Ciekawe miejsca z okolicy

1. Most Pojednania

Drewniany most na jeziorze Ogardzka Odnoga odbudowany w 2014 roku. Łączy leśnictwa Chomętowo i Długie, oraz gminy Strzelce Krajeńskie i Dobiegniew.
Po oby stronach mosty znajdują się:
  • wieża widokowa
  • miejsce odpoczynkowe z zadaszeniami
  • miejscem na ognisko

Szlak rowerowo-pieszy

wyświetl większą mapę

2. Pałac Mierzęcin

Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort www.palacmierzecin.pl 

3. Muzeum Woldonberczyków

Oflag II C Woldenberg – niemiecki obóz jeniecki przeznaczony dla oficerów Wojska Polskiego (oflag) i ich ordynansów, istniejący podczas II wojny światowej.

www.muzeum.dobiegniew.pl 

4. Bierzwnik - Klasztor Cystersów

  www.klasztorcystersow.pl

5. Park Miniatur (Park Kultur Świata) w Drezdenku

Obiekt o powierzchni 3,5 ha oddano do użytku w 2012 w miejscu dawnego ogrodu jordanowskiego. W parku rozciągającym się nad Starą Notecią znajdują się miniatury sławnych budowli z całego świata: wieży Eiffla, świątyni Tadź Mahal, Sfinksa z Gizy, amerykańskiej Statui Wolności, świątyni Kukulkana w kompleksie Chitzen Itza oraz budynku opery w Sydney. Formy z wapienia stworzył rogoziński rzeźbiarz Michał Niedźwiedź. Każdy obiekt posiada stosowne tablice informacyjne. Przy parku funkcjonuje też rozległy plac zabaw dla dzieci oraz ścianka wspinaczkowa. Urządzono również fontannę.

Dla dzieci przygotowano nowoczesny placu zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami, karuzelami itp.), zaś dla dorosłych fascynującą ściankę wspinaczkową.

6. Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia – muzeum regionalne w Drezdenku; założone w 1985, gromadzi materiały dotyczące historii miasta i okolic, gospodarki leśnej, myślistwa, rolnictwa, gospodarki domowej i pszczelarstwa.

muzeum drezdenko ekspozycja etnograficzna (4)

muzeum drezdenko ekspozycja przyrodnicza (5)

www.muzeum.drezdenko.pl


Zamki i pałace, ciekawe miejsca Lubuskich Mazur

Kliknij na ikonkę na mapie, a zobaczysz opis i zdjęcia  zamki i pałace   miejsca widokowe   ciekawe miejsca, wypożyczalnia rowerów       

  lista miejsc - odznacz ptaszkiem, to wyłączysz np. ciekawe miejsca, a zobaczysz tylko plaże     nawigacja dojazdu - wpisz swoją lokalizację

Plaże

Plaża Strzelce Kraj. - zobacz na mapie 52.88237, 15.53418 

       

 

Jezioro Górne, woj. lubuskie, powiat strzelecko-drezdenecki, gmina Strzelce Kraj.

Znajduje się na północno-wschodnim skraju Strzelec Krajeńskich. Polodowcowe jezioro było naturalnym elementem obronnym miasta. Jego długość wynosi 1290 m, a szerokość 150 m. Pomiędzy murami obronnymi miasta a brzegiem jeziora utworzono planty spacerowe. W najwęższym miejscu połączono brzegi jeziora i wybudowano mostek, z którego można oglądać panoramę miasta. Plaża bezpłatna. 

Drawieński Park NarodowyRezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Bierzwnik

Co zwiedzić - zobacz  Noclegi - zobacz  Atrakcje - zobacz   Jedzenie - zobacz


Plaża Długie - zobacz na mapie 52.91205, 15.66822 

        

 

Jezioro Lipie 174 ha, średnia gł. 12,8m, woj. lubuskie, powiat strzelecko-drezdenecki, gmina Strzelce Kraj.

Wieś położona w Gminie Strzelce Kraj. Miejscowość wypoczynkowa położona pomiędzy jeziorami Lipie i Osiek

Piaszczysta plaża, WC, prysznice, restauracje, bary, smażalnia ryb, pole namiotowe i kampingowe, miejsce na ognisko, plac dla dzieci, siłownia zewnętrzna, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Plaża bezpłatna. tel. 883484737

Drawieński Park NarodowyRezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Bierzwnik

Co zwiedzić - zobacz  Noclegi - zobacz  Atrakcje - zobacz   Jedzenie - zobacz


Plaża Danków- zobacz na mapie 52.93572, 15.35436 

   

Jezioro Małe 21,5 ha, Jezioro Dankowskie 81,9 ha, średnia gł. 3,5m, woj. lubuskie, w pow. strzelecko-drezdenecki, gmina Strzelce Kraj.
Plaża niestrzeżona , bezpłatna. Drewniane altany, stoły z miejscem na ognisko. Duża oferta pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych.  Warte do zobaczenia ruiny muzoleum. 
Atrakcje:
Mauzoleum - zobacz
Smażalnia ryb w okolicy (Strzelce Kraj.)- zobacz

Noclegi

Atrakcje

Trasy rowerowe

1. Długie - Most Pojednania 6,2 km

Po drodze jedziemy przez pagórkowaty krajobraz przypominający Bieszczady, potem lasem wzdłuż jeziora Słowa i dalej do Mostu Pojednania. Jest to miejsce pełne uroku. Z wieży widokowej widzimy wyspę i zatoczki przy moście, natomiast odpocząć można przy ognisku lub zaczerpnąć sił na ławach z zadaszeniem.

Most Pojednania

 wyświetl większą mapę

2. Długie - plaża Ługi - plaża Osiek 11 km

Trasa na początku lasem między jeziorami. Jeżeli chcemy podziwiać widoki przyrody, to można jechać zamiast trasą między jeziorami zaznaczoną na mapie, należy odbić przed prawym jeziorem (tym większym) w prawo i objechać to jezioro. Są tam widoczne wzniesienia i skarpy oraz wąwóz, a także można podziwiać las bukowy.  Potem wracamy do trasy zaznaczonej na mapie. W miejscowości Ługi możemy zatrzymać się na Plaży (WC, prysznice, pole namiotowe). Dalej jedziemy drogą polną, wzdłuż jeziora Osiek, które widzimy po lewej stronie.

Plaża Osiek

Plaża Ługi

wyświetl większą mapę

3. Plaża Długie - Strzelce. Kraj. 12 km

wyświetl większą mapę

do pałacu Mierzęcin

Wycieczka rowerowa do Pałacu Mierzęcin - lasem, wzdłuż jezior, możliwość kąpieli na dwóch dzikich i urokliwych plażach. Możliwy przystanek w agroturystyce z obiadem i dalej lasem do Pałacu Mierzęcin

Plaża Ługi - jezioro Ostrowica - dookoła jeziora, dwie dzikie plaże 2,6 km

W upalne dni idealna trasa lasem wzdłuż jeziora. Po drodze możliwość zakosztowania jagód i malin. Można się ochłodzić na dwóch dzikich plażach. Nad jeziorem nie ma żadnych ośrodków i zabudowań. Pierwsza plaża jest w połowie jeziora, a druga na końcu trochę większa i nasłoneczniona z widokiem na zachód słońca.

Wracając do Ługów, możemy wracać tą samą drogą w upalne dni, gdyż jedziemy lasem, a jeżeli jest mniej słońca, możemy jechać wzdłuż drugiego brzegu drogą polną.

 

wyświetl większą mapę

 

Dalej - Jezioro Ostrowica do Płacu Mierzęcin 13 km

Jadąc z Ługów nad jezioro Ostrowica, jedziemy dalej do Pałacu Mierzęcin.

Możemy kierować się przez Sławicę jadąc lasem lub jechać wzdłuż jeziora Ostrowica do końca odwiedzając plaże i kierować się na Słonów i dalej jak na mapie poniżej.

Jadąc z powrotem, można kierować się na plażę Dobiegniew, potem na plażę Osiek i wzdłuż jeziora drogą polną do Ługów.

Pałac Mierzęcin

wyświetl większą mapę


Danków - Strzelce Kraj. 14,5 km

Rozpoczyna się w Strzelcach Krajeńskich i prowadzi przez Piastowo, Wielisławice, lasy Puszczy Gorzowskiej kończąc swój bieg w miejscowości Danków. Szlak omija ruchliwe drogi publiczne, dzięki czemu stanowi bezpieczną trasę rowerowo – pieszą, posiada też niezwykle cenne walory krajobrazowo – przyrodnicze. Dla turystów na szlaku przygotowane są trzy zadaszone miejsca do odpoczynku. Pierwsze z nich zaprojektowano na ósmym kilometrze trasy, na tzw. „Rybakówce” - stawach, gdzie hodowane są karpie i pstrągi. Można w tym miejscu zobaczyć między innymi orła bielika i rybołowa. Drugie miejsce odpoczynku to"Dolny Młyn" na jedenastym kilometrze trasy. Rzeka i jezioro oraz otaczające je lasy olchowo-jesionowe są doskonałym miejscem do bytowania bobrów europejskich. Trzeci przystanek usytuowany jest w miejscowości Danków, położonej nad jeziorem Kinołęka (Małe Dankowskie) oraz Wielgie-Dankowskie, przy którym znajduje się pole biwakowe z obszernymi, zadaszonymi stołami i ławkami, miejscem na ognisko, grillem i pięknym pomostem.

Strzelce - Długie 34 km

Szlak turystyczny zaczynający się w Strzelcach Krajeńskich można przebyć kierując się kilkoma trasami, w zależności od preferowanej formy aktywności. Rozpocząć go można z ulicy Poznańskiej lub z Grodziskiej w Strzelcach Krajeńskich i kierować się w stronę Starego Kurowa. Trasy łączą się ze sobą, dzięki czemu istnieje możliwość powrotu do punktu startu.

Zaczynając od ulicy Grodziskiej trafia się najpierw do wsi Sidłów, a stamtąd do Gardzka. Później szlak prowadzi utwardzaną, a następnie piaskową drogą. Po przebyciu około 14 km od Gardzka, znajduje się miejsce odpoczynku „Ptasi budzik”- łączący trasy.

Szlak od ulicy Poznańskiej prowadzi przez tereny polne, z niewielkimi kępami leśnymi. Przy jednej z nich, w odległości 3,5 kilometra od początku trasy, zlokalizowane jest miejsce odpoczynku.

Z miejsca łączącego obie trasy można wybrać dwie drogi – jedną, krótszą i prostszą, prowadzącą przez puszczę wprost do Długiego (10 km) i drugą, która rozwidla się ok. 1,5 km od „Ptasiego Budzika” i wiedzie ku śródleśnym jeziorom.

 

Rowerem i pieszo - poznaj swoją okolicę (odc.1)

Rowerem i pieszo - poznaj swoją okolicę (odc.2)

Rowerem i pieszo - poznaj swoją okolicę (odc. 3)

Rowerem i pieszo - poznaj swoją okolicę (odc. 4)

Rowerem i pieszo - poznaj swoją okolicę (odc. 5)

Rowerem i pieszo - poznaj swoją okolicę (odc. 7)

Rezerwaty

Rezerwat Przyrody „Wilanów"

ustalony Zarządzeniem nr 32/2011 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dn. 07.07.2011r (I powołanie: Zarządzenie MLiPD z dnia 30.12.1966r). o pow. 63,82 ha w całości położony na terenie nadleśnictwa, w leśnictwie Wilanów (gm. Kłodawa). Jest to rezerwat leśny, gdzie celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego pochodzenia naturalnego z udziałem buka na krańcowym stanowisku gromadnego zasięgu, z charakterystycznym bogatym runem.

Rezerwat Przyrody „Buki Zdroiskie"

utworzony Zarządzeniem MLiPD z dnia 12.10.1982r. W roku 2019 Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. otrzymuje nazwę „Buki Zdroiskie im. Prof. Lucjana Agapowa”. Obejmuje obszar o łącznej powierzchni 78,42 ha i położony jest na terenie Nadleśnictwa Strzelce Kraj. (leśnictwa Wełmin i Górki , gm. Strzelce Kraj. oraz Zwierzyn) i Nadleśnictwia Kłodawa.

Rezerwat krajobrazowo-leśny, gdzie celem ochrony jest zachowanie fragmentu naturalnego lasu mieszanego o charakterze buczyny pomorskiej występującej na granicy zasięgu, na zboczu malowniczego wąwozu wzdłuż rzeki Santoczna.

Rezerwat Przyrody „Rzeka Przyłężek"

ustalony Zarządzeniem nr 60 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dn. 05.12.2011r. (I powołanie: Zarządzenie MOŚZNiL z dnia 11.12.1995r.) o pow. 35.02 ha, z czego 25,59 ha leży na terenie Nadleśnictwa Strzelce Kraj.( leśnictwa Wilanów, gm. Kłodawa), pozostała część leży na terenie Nadleśnictwa Kłodawa.

Jest to rezerwat faunistyczny, gdzie celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu rzeki Przyłężek, będącego siedliskiem dla występujących w rzece ryb łososiowatych oraz nadbrzeżnych skarp i otaczających rzekę drzewostanów.

Rezerwat Przyrody „Mszar Rosiczkowy koło Rokitna"

Torfowiskowy rezerwat utworzony Zarządzeniem nr 19/2009 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. z dnia 01.09.2009r. o powierzchni 3,40 ha położony na terenie leśnictw Długie i Złotawa (gm. Strzelce Kraj.). Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk roślinności bagiennej i torfowiskowej.

Rezerwat Przyrody „Mszar Przygiełkowy – Długie im. Huberta Jurczyszyna"

Torfowiskowy rezerwat utworzony Zarządzeniem nr 20/2009 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. z dnia 01.09.2009r. o powierzchni 7,75 ha położony w leśnictwie Długie (gm. Strzelce Kraj.). Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk roślinności bagiennej i torfowiskowej, szczególnie mszaru przygiełkowego oraz mszaru wysokotorfowiskowego.

źródło Nadleśnictwo Strzelce Kraj.

Trasy turystyczne

pdf - otwórz w nowym oknie 

Mapa

Historia

Historia

Przed 1260 r. istniała w tym miejscu wieś, przy której margrabia brandenburski Konrad wzniósł między 1260 a 1272 gródek, by w latach 1272–1286 lokować tu ostatecznie miasto o nazwie Friedeberg.

W 1945 roku miejscowość włączono do Polski. Administracja polska używała początkowo nazwy Strzelce bez przymiotnika Krajeńskie, który dodano w 1946 W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. gorzowskiego.

Zabytki

  • stare miasto, układ urbanistyczny
  • kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, mariacki z 1300 roku, z XV wieku, XIX wieku, lat 1957–1973
  • mury miejskie obronne z 36 basztami, z XIII wieku. Zbudowane zostały z kamienia w latach 1272–1290. Długość: 1640 m, grubość: 1 m, wysokość: do 8 m. Mury otaczają teren Starego Miasta o pow. 24 ha. Niegdyś w skład fortyfikacji miejskich wchodziło 38 czatowni, dwie bramy: Gorzowska i Młyńska i jedna baszta zwana Więzienną lub Czarownic. Do dnia dzisiejszego mury zachowały się prawie na całej swej długości, przetrwała także Brama Młyńska i Baszta Więzienna:
    • brama Młyńska – Wschodnia, z XIV wieku, inna nazwa: Brama Drezdenkowska znajduje się przy końcu ul. Młyńskiej. Została wzniesiona w stylu gotyckim, w XV w. Posiada cztery kondygnacje i zamknięty ostrym łukiem przejazd. Brama zwieńczona jest ażurowymi sterczynami. Obecnie mieści się tu Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia
    • baszta Więzienia, pochodzi z XIV w. Niższe partie zbudowane zostały z kamienia na planie prostokąta, wyższe z cegły – na planie spłaszczonego koła. Zwieńczenie stanowi spiczasty, ceglany hełm, który okolony jest platformą widokową. Wnętrze baszty podzielone jest na trzy kondygnacje. Obecnie budowla nie jest użytkowana. Do baszty przylega Nowa Brama
  • domy, ul. Brygady Saperów nr 19, 20, 25, 34 i budynek gospodarczy – szachulcowy, murowano-szachulcowe, z XVIII wieku, z połowy XIX wieku
  • dom, ul. Krasińskiego 11, murowano-szachulcowy
  • domy, ul. Ludowa nr 16 szachulcowy; nr 31 i budynek gospodarczy, szachulcowy, z połowy XIX wieku
  • dom, ul. Mickiewicza 18, szachulcowy, z połowy XIX wieku, nie istnieje
  • domy, ul. Południowa nr 13, nr 17 – szachulcowe, z połowy XIX wieku; nr 38
  • domy, ul. Północna nr 36 szachulcowy, nr 38, z XVIII wieku/XIX wieku
  • spichlerz przy bramie Wschodniej, ul. Wojska Polskiego 1, murowano-szachulcowy, z 1764 roku, w 2020 został wyremontowany.
  • dom, ul. Wojska Polskiego 4, z połowy XIX wieku

inne zabytki:

  • cmentarz żydowski
  • kościół parafialny pw. św. Franciszka z Asyżu z 1929 r., z którego codziennie o godzinie 12 grany jest hejnał miasta
  • ratusz, zbudowany został w latach 1870–1872 w stylu neorenesansowym, na miejscu wcześniejszego ratusza. Projekt sporządził Koehler z Frankfurtu nad Odrą oraz Asmund Schulz. Fasadę budynku ozdabia balkon z tralkową balustradą, tondo z herbem miasta oraz maszt flagowy z motywem smoka. Obecnie budynek jest siedzibą Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich.

źródło Wikipedia

dojazd - mapa

pdf - zobacz

audioprzewodnik - pobierz

Imprezy

Imprezy w czasie wakacji 2022r. od 02 lipca do 28 sierpnia 2022r

Cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowych w Strzelcach Krajeńskich

Lipiec

02.07.2022 (sobota) – Letnia potańcówka, Rynek Miejski w Strzelcach Krajeńskich, godzina 19:00

09.07.2022 (sobota) – Smaki Pojezierza “X Regionalny Dzień Rybaka”, planty nad jez. Górnym, godzina 14:00

16.07.2022 (sobota) – Letnia potańcówka, Rynek Miejski w Strzelcach Krajeńskich, godzina 19:00

30.07.2022 (sobota) – “Lepiej Późno Niż Wcale” koncert finalisty Voice Of Senior, Rynek Miejski w Strzelcach Krajeńskich, godzina 20:00

23.07.2022 (sobota) – “Maanam Cover Band” koncert kameralny, Rynek Miejski w Strzelcach Krajeńskich, godzina 20:00

31.07.2022 (niedziela) – “Kameralna niedziela” Brzmienia zachodzącego słońca, Rynek Miejski w Strzelcach Krajeńskich, godzina 14:00

Sierpień

06.08.2022 (sobota) – Kino pod chmurką, Strzelecki Klub Filmowy, planty nad jez. Górnym, godzina 21:30

13.08.2022 (sobota) – Letnia potańcówka, Rynek Miejski w Strzelcach Krajeńskich, godzina 19:00

20.08.2022 (sobota) 
– “Projekt Domansky” koncert kameralny, Rynek Miejski w Strzelcach Krajeńskich, godzina 20:00


27.08.2022 (sobota) – “Husyci u bram”, planty nad jez. Górnym, godzina 14:00

28.08.2022 (niedziela) – “Kameralna niedziela” Brzmienia zachodzącego słońca”, Rynek Miejski w Strzelcach Krajeńskich, godzina 14:00

Organizator: Strzelecki Ośrodek Kultury

Dla wędkarzy

Zezwolenia na wędkowanie 

Jeziora, które są dzierżawione przez WOW Rybak Sp. z o.o. : Białe, Czarne, Stołuńskie, Budzisławskie, Jesionówek, Ogardzka Odnoga, Osiek – Chomętowskie, Ługi – Żabie, Brodzisz, Słowa, Lipie, Kokno, Kokienko, Tartak, Błotne, Mały Osiek, Urszulanka, Długie – Logo, Straduńskie – Smolarnia, Kruteckie, Kościelne, Młotkowo Małe, Stobińskie, Grzebynek, Paprzyca Mała, Paprzyca Średnia, Bożejewko – Paprzyca, Rymierowo – Rymierzewo, Proboszczowskie, Sołeckie II, Dalemin, Dębno, Bochenek, Wapińskie – Okonte, Danków Duży, Danków Mały.

zakup zezwolenia - cennik

Sklep wędkarski Strzelce Kraj.  (możliwość zakupu zezwoleń)

mapa - zobacz

1. ul. Wojska Polskiego 11, 

2. ul. Wyzwolenia 4c (koło Intermarche)

3. ul. Słowackiego 17 Kętlik

 Powrót - wszystkie gminy

Dodaj na Facebooku
Pin It