Print Friendly, PDF & Email

1. Przystań wodna Czarnków

 www.osir.czarnkow.pl, tel. kom. 784 681 214, tel. 67 255 26 95

Przystań wodna w Czarnkowie to:
- nowoczesna i innowacyjna infrastruktura,
- bezpieczne, strzeżone i monitorowane obiekty przystani,
- kompleksowe usługi dla turystów: bezpłatne pole namiotowe, grill, slipowanie, bezpłatna infrastruktura sanitarna, prąd , woda, prysznice itp.
- tylko 70 km do stolicy Wielkopolski – POZNANIA, jednej z aren EURO 2012 (możliwość wypożyczenia środka transportu),
- miejsce organizacji turystyki aktywnej i imprez sportowo-rozrywkowych.
- możliwość wypożyczenia w niskich cenach rowerów miejskich już od 10 zł, kajaków już od 20 zł oraz łodzi już od 25 zł !!!
- Regulamin, szczegółowy cennik oraz więcej informacji na www.osir.czarnkow.pl, tel. kom. 784 681 214, stacj. 67 255 26 95

Przystań wodna w Czarnkowie dysponuje wszelkimi usługami jakie chciałby spotkać turysta wodniak. Jest miejscem do dobrego wypoczynku, czy grillowania lub
spróbowania swoich sił przesiadając się do kajaka czy łódki. Kolejne atrakcje czekają na turystów w centrum miasta Czarnków(10 min. pieszo z przystani lub 3 minuty rowerem, którego można wypożyczyć już za 10 zł w przystani) na zabytkowym rynku z pięknymi kamieniczkami i średniowiecznym kościołem, na którym często odbywają się różne imprezy. Tam też można w lokalach gastronomicznych i na otwartym powietrzu skosztować lokalnego piwa z miejscowego browaru. Można wybrać się na punkt widokowy czy skorzystać z kąpieli w otwartych basenach z podgrzewaną krystalicznie czystą wodą. Dla miłośników dłuższych wypraw po mieście i okolicy przystań wypożycza rowery. Otaczające miasto lasy zasobne są we wszelkiego rodzaju runo leśne.

2. Muzeum Ziemi Czarnkowskiej

Muzeum Ziemi Czarnkowskiej znajduje się w budynku, z końca XIX wieku, w którym niegdyś była szkoła katolicka. Jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego społeczność Czarnkowa starała się utworzyć Muzeum. Jednak udało się to dopiero  w 1998 roku.  

Zbiory muzealne gromadzone są w trzech działach: 

- artystyczno-historycznym

- archeologicznym

- etnograficznym.

Wystawa główna Z dziejów Czarnkowa prezentuje historię miasta od czasów gdy Czarnków był  grodem aż po lata 30te XX w. Wśród ciekawszych eksponatów na wystawie zobaczyć można artefakty z prac wykopaliskowych na Placu Wolności, dokument  pochodzenia z XVII w., naczynia cynowe i wiele innych cennych rzeczy.  Na sali wystaw czasowych organizowane są ekspozycje różnotematyczne. Wystawom czasowym towarzyszą wernisaże. Organizowane są także spotkania autorskie i zajęcia dla młodzieży o charakterze warsztatowym. 

Przy Muzeum działają: Towarzystwo Miłośników Historii Czarnkowa, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Jaźwiec.

muzeum.czarnkow.pl

3. Pałac Raczyńskich we wsi Zielonagóra koło Obrzycka

Miejscowość Zielonagóra (do 2004 r. pisano: Zielona Góra), leży ok. 1 km od Obrzycka. Znajduje się tam niewielki, ale bardzo urokliwy pałac, należący niegdyś do młodszej linii znanej w Wielkopolsce rodziny Raczyńskich. W 1825 r. hrabia Atanazy Raczyński założył Ordynację Obrzycką, której częścią była Zielonagóra. Przypomnę, że ordynacja rodowa to po prostu majątek ziemski posiadający specjalny status, a mianowicie, nie wolno było go dzielić. Zarządcą majątku był z reguły pierworodny syn właściciela lub jego najbliższy męski krewny. Ordynacje ustanawiano po to, aby zapobiec rozdrobnieniu majątków, a przez to zubożeniu rodu. Pałac zbudowano w 1857 r. w stylu neobarokowym, nawiązującym do tzw. kostiumu francuskiego. Atanazy był pierwszym ordynatem obrzyckim, po nim dobra odziedziczył jego syn Karol, a po śmierci Karola majątek przejęła kurlandzka linia Raczyńskich. Ordynację zlikwidowano w 1945 r. Pałac rozbudowano na początku XX wieku. Po wojnie właścicielem obiektu był Fundusz Wczasów Pracowniczych, a od 1989 r. mieści się tu Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku UAM.

palac-obrzycko.pl

4. Zamek Górków i baszta Halszki w Szamotułach

Szamotuły to jedno z najstarszych miast Wielkopolski. Pierwsze wzmianki o tym mieście sięgają XIII w. W 1513 r., wraz z ręką Katarzyny Szamotulskiej, miasto przeszło na własność Łukasza II Górki, przedstawiciela jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów wielkopolskich XV i XVI w. Łukasz Górka przebudował w stylu renesansowym szamotulski zamek, istniejący tu od co najmniej XIV w. Niestety, w 1869 r. ród Sachsen-Coburg-Gotha, do którego zamek wówczas należał, przebudował go gruntownie. Historyczny wygląd przywrócono mu po przebudowie w latach 1976-1990. Obecnie w zamku mieści się muzeum. Najbardziej znanym zabytkiem Szamotuł jest oczywiście słynna Baszta Halszki. W rzeczywistości jest to dawna wieża mieszkalna, która swą nazwę zawdzięcza Elżbiecie (Halszce) z Ostroga, jedynej córce i dziedziczce Eliasza (Ili) Ostrogoskiego. Halszka odziedziczyła ogromne dobra ziemskie na Litwie i Ukrainie, wielkości co najmniej połowy obecnego województwa wielkopolskiego, nic dziwnego więc, że na brak adoratorów nie narzekała. Nie czas i miejsce tu na opisywanie tragicznych, a jednocześnie fascynujących dziejów Halszki, dość wspomnieć, że z woli króla Zygmunta Augusta, została żoną Łukasza III Górki, choć ponoć małżeństwo było nieważne. Mąż miał zamknąć Halszkę w baszcie i trzymać tu przez kilkanaście lat. W rzeczywistości, Halszka miała swobodę poruszania się po majątkach Górków i mogła odwiedzać kościoły, ale musiała mieć obstawę. Losy Halszki to temat na dobrą książkę lub film, a jej historią żyła cała Rzeczpospolita.

zamek.org.pl

wirtualny spacer  - zobacz

5. Neogotycki pałac w Kaźmierzu

W epoce romantyzmu zapanowała prawdziwa moda na średniowiecze. Zaczytywano się powieściami Waltera Scotta, wystawiano sztuki teatralne i opery, których akcja toczyła się w wiekach średnich, arystokracja wznosiła sobie pałace stylizowane na gotyk, a nawet... budowano ruiny wyglądające jak pozostałości średniowiecznych zamków. Ta moda na średniowiecze nie ominęła również Wielkopolski. W połowie XIX w. w Kaźmierzu zbudowano neogotycki pałac, znakomity przykład tzw. "romantycznego neogotyku". W latach siedemdziesiątych XIX w., pałac wszedł w posiadanie rodu Sachsen-Koburg-Gotha, bocznej linii panującej w Saksonii dynastii Wettynów. Koburgowie zasiadają obecnie na tronie Wielkiej Brytanii (jako dynastia Windsor) i Belgii, a w przeszłości panowali także w Portugalii i Bułgarii. Autorem projektu kaźmierskiego pałacu był prawdopodobnie Karol Würtemberg, a pałac miał przypominać średniowieczny zamek z wieżyczkami, krenelażami, gankami i oczywiście wysoką, górującą nad budowlą wieżą. Obecnie mieści się w nim Gminny Ośrodek Kultury.

wyświetl większą mapę

Dodaj na Facebooku
Pin It