Print Friendly, PDF & Email

Wycieczka jednodniowa  Zielona Góra - Łuk Mużakowa 218 km

Zielona Góra - Łuk Mużakowa - mapa zobacz 

Zielona Góra 158 km

Dla turystów ciekawe miejsca - zobacz

www.zielonagora.pl 

Zielona Góra jest położona w zachodniej Polsce, na zboczu doliny rzeki Odry w miejscu, gdzie przecina ona pasmo wzgórz znane jako Wał ZielonogórskiGeograficznie znajduje się na terenie podprowincji Pojezierza PołudniowobałtyckieOd północnego zachodu miasto graniczy z Niecką Płotowską, a od północnego wschodu z Niecką Chynowską.

Miasto leży na międzynarodowym szlaku drogowym i kolejowym łączącym Skandynawię z południem Europy. Od Poznania dzieli je 130 km, od Wrocławia 160 km, od Berlina 160 km, od Pragi 290 km, a od Warszawy 413 km

Miejscowość historycznie oraz kulturowo jest częścią Dolnego Śląska (leżąc na jego północnej granicy). W latach 1950–1998 miasto było stolicą województwa zielonogórskiego, ukształtowanego podczas reform w 1950 oraz 1975 roku.

18 maja 2014 r. na terenie gminy wiejskiej Zielona Góra zostało przeprowadzone referendum ws. połączenia gminy wiejskiej z miastem Zielona Góra. Mieszkańcy w większości opowiedzieli się za takim rozwiązaniem. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów do połączenia doszło z dniem 1 stycznia 2015 r. Od tej pory miasto Zielona Góra ma dostęp do Odry.

Według danych z 1 stycznia 2015 powierzchnia miasta wynosi 278,32 km²[.

W historii nazwa miasta notowana była w wielu językach oraz pod różnymi nazwami. Po łacinie ThallorisPrasia Elysiorum, w języku niemieckim Grünberg in Schlesien oraz po polsku Zielona Góra.

Polską nazwę Zielona Góra w książce „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” wydanej w Głogówku w 1847 wymienił polski pisarz z Górnego Śląska Józef Lompa. W 1945 używano przejściowo formy Zielonogóra[, w obecnej formie oficjalnie od 1946.


1. Centrum Nauki, Centrum Przyrodnicze Keplera ul. gen. J. Dąbrowskiego 14, 65-021 Zielona Góra

Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze to nowoczesna placówka edukacyjna, która bawi ucząc i uczy bawiąc, zawiera: 

salę stanowisk interaktywnych, centrum przyrodnicze w waszym domu, wystawy.

www.centrumprzyrodnicze.pl 


2. Planetarium Wenus ul. gen. W. Sikorskiego 10, 65-454 Zielona Góra

www.planetariumwenus.pl  


3. Geopark Łuk Mużakowa

    Dla turystów Łuk Muzakowa - zobacz

Na terenie Parku Krajobrazowego znajduje się Park Mużakowski, Łuk Mużakowa oraz Geoparku Łuk Mużakowa. Jest to pierwszy w Polsce geopark przyjęty do Światowej Sieci Geoparków

   Park Mużakowa

   Dla turystów Park Mużakowa - zobacz

  www.muskauer-park.de 

Zgodnie z Konwencją Światowego Dziedzictwa UNESCO park został wpisany na listę światowego dziedzictwa 2 lipca 2004 roku. 

Założycielem parku był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau (1785–1871), który po licznych podróżach, w tym do Anglii, zachwycił się parkami krajobrazowymi. W 1811 odziedziczył po zmarłym ojcu posiadłość w Muskau. Na początku XIX wieku był to zamek z otaczającym go parkiem położonym nad Nysą. W 1815 pierwszego maja Pückler wydał list otwarty do mieszkańców Muskau, w którym prosił o pomoc w zakładaniu parku przypałacowego w stylu angielskim... więcej

Dodaj na Facebooku
Pin It