Print Friendly, PDF & Email

Miasto i Gmina Strzelce Krajeńskie

dojazd - mapa

pdf - zobacz

audioprzewodnik - pobierz

Istnieje również możliwość bezpłatnego wypożyczenia audioprzewodnika w Punkcie Informacji Turystycznej. Zadzwoń i zarezerwuj urządzenie dla siebie, bliskich lub znajomych 95 763 21 00 Nikt nie odbiera telefonu? Napisz wiadomość Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zespół Średniowiecznych Fortyfikacji Obronnych w Strzelcach Krajeńskich.

W skład zespołu średniowiecznych fortyfikacji obronnych wchodzą miejskie mury obronne, Brama Młyńska i Baszta Więzienna. Strzeleckie mury obronne, należące do najstarszych tego typu zabytków w województwie lubuskim, zbudowane zostały prawdopodobnie w latach 1272 – 1290 z trwałego budulca, jakim były pozostawione przez lodowiec głazy narzutowe. Do dnia dzisiejszego przetrwały mury długości 1640 m, z zachowanymi 35 basztami łupinowymi.

Brama Młyńska w Strzelcach Krajeńskich

Jedna z dwóch istniejących niegdyś bram miejskich, nazywana także Drezdenecką
i Wschodnią. Zbudowana została w XV w. na miejscu starszej, prawdopodobnie kamiennej budowli. Stanowi element średniowiecznego systemu fortyfikacyjnego miasta. Usytuowana jest u wylotu dawnej ul. Młyńskiej. Założona na planie prostokąta, murowana z cegły o układzie wendyjskim, cztero-kondygnacyjna, posiada przejazd o ostrołukowym wykroju. Po II wojnie światowej funkcjonowała tam restauracja, a następnie po przeprowadzonym w latach 1967 - 1969 gruntownym remoncie miał tu swoją siedzibę Urząd Miejski, a następnie Powiatowy Dom Kultury. Obecnie kompleks użytkuje Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia.

Baszta Więzienna w Strzelcach Krajeńskich

Malownicza budowla wchodząca w skład miejskich fortyfikacji obronnych. Baszta, którą zbudowano w XIV w., wykorzystując mury istniejącej już baszty typu łupinowego, usytuowana jest w północnej części Starego Miasta, u wylotu ul. Nowa Brama. Zbudowana jest na planie prostokąta. W dolnej części murowana jest z kamienia, zaś w partiach wyższych z cegły. Ceglana partia budowli posiada kształt zaokrąglonego prostokąta, zwieńczonego wyposażoną niegdyś w blanki platformą widokową i górującym nad nią ceglanym stożkiem. Baszta zbudowana została w związku z przebiciem w murach obronnych furty wodnej, do jej strzeżenia. W przeszłości pełniła funkcję więzienną i magazynu prochu strzelniczego.

Kolegiata p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich

Kościół zbudowany został w drugiej połowie XIII w. w formie bazyliki. Przyziemie masywnej ceglanej wieży wykonane zostało z kostki granitowej. Wieża dekorowana jest trzema strefami ostrołukowych blend i dwudzielnych profilowanych okien. W parterze zachodniej elewacji wieży umieszczony jest ceglany, profilowany ostrołukowy portal.
Po spaleniu bazyliki przez husytów w 1433 r., przystąpiono do jej odbudowy. Wtedy to, do północnej, wewnętrznej ściany świątyni, dobudowano zakrystię, nawę główną i nawy boczne.
W wyniku kolejnego spalenia świątyni w 1945 r. runęło sklepienie nawy głównej oraz drewniany hełm wieży. Kościół odbudowano w latach 1971 - 1973.


Czarownice

Trucicielka https://goo.gl/maps/popaGZ4acvmxASxPA

Artemida https://goo.gl/maps/81twPPvKxRBja1pT6

Wiolonczelistka https://goo.gl/maps/i9h7evb1K6knocFh6

Czarownica kolarka https://goo.gl/maps/dS65kMuUe2cra4Jq6

Obiekty

Baszta Czarownic https://goo.gl/maps/njC3HCa2P1E6Wcjc9

Machiny Oblężnicze https://goo.gl/maps/odx4buFhcxnANy797

Brama Młyńska https://goo.gl/maps/Z8VC1ZkGyZAvLG999

Kościół https://goo.gl/maps/9igfeTXfjWcwkC126

Maszt flagowy https://goo.gl/maps/KV6g8cfkcKacdHhy8

Pomnik Bluchera https://goo.gl/maps/2L7dzcm92WmWY8k89

Makieta miasta https://goo.gl/maps/eMY3h6GvG4iQipuv7

Fotoplastykony

Atrapa stacji paliw Aral https://goo.gl/maps/wDrN9VqkECy9TXZj9

Kino https://goo.gl/maps/obCFcuZM5hcQvY9D6

Rycerska https://goo.gl/maps/xG3uZXHk6tUqWjzt6

Poczta i Brama Gorzowska https://goo.gl/maps/CEgki2chrAsUXPf39

Szwajcaria strzelecka https://goo.gl/maps/iGrCNeknc4QxMsvK8

Rynek Miejski https://goo.gl/maps/N4vQvZKxjBk1S8cb7

Pomniki Gardzko https://goo.gl/maps/PLmLwdBoMbR1Qwp87

Muzeum ciągników w Wielisławicach https://goo.gl/maps/wvor9SDviRpu3tmt8

Spichlerz https://goo.gl/maps/2yAKZJbbbuNydhJY6

Dodaj na Facebooku
Pin It