Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email

Lubuskie Mazury

to drugi w Polsce największy obszar pod względem ilości jezior po Mazurach. Większość tych jezior pochodzi z województwa lubuskiego, a pozostałe z pogranicza województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Jest ich łącznie poniżej 1000-ca. 

Lubuskie Mazury, to także drugi w Polsce po Mazurach szlak żeglugowy na długości ponad 70 km. Zaczyna się w miejscowości Długie na jeziorze Lipie, dalej kanałem do jeziora Słowa, potem kanałem do Jeziora Łabęty i kanałem do Jeziora Osiek - zobacz więcej

Wykorzystując w ten sposób system kanałów i przesmyków, możliwe będzie dotarcie do rzeki Mierzęckiej Strugi i potem do rzeki Drawy, następnie Noteci i Warty z miejscowością Gorzów Wlkp., dalej Odrą do Morza Bałtyckiego co łącznie daje ok. 350 km. lub kanałami Hawella dopłyniemy do Berlina.

Szlak wodny „Lubuskie Mazury”, w 2008 roku został zaliczony do produktów markowych województwa lubuskiego.

To kraina, która urzeka swoim pięknem przyrody, urozmaiconymi lasami oraz licznymi czystymi jeziorami. Można tutaj wracać co roku i ciągle odkrywać nowe miejsca na wakacyjną przygodę.

Na terenie Lubuskich Mazur, znajduje się 64 rezerwaty przyrody, ponad 1500 pomników przyrody i 10 parków przyrodniczych, z czego 2 są parkami narodowymi, a 8 parkami krajobrazowymi, a w naszych wodach występuje 55 gatunków ryb z 80 występujących w całej Polsce - zobacz więcej

Połowę powierzchni województwa lubuskiego zajmują lasy, co wpływa na zdrowe i czyste powietrze.

Lubuskie Mazury to obszar Natury 2000, co zapewnia turystom ciszę i spokój z przepiękną przyrodą, z licznym ptactwem wodnym, pływającymi wyspami kwiatowymi, z ptakami chronionymi i roślinnością jakiej nie zobaczymy w innych regionach Polski.

W północnej części Lubuskich Mazur znajdują się w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Puszcza Drawska” oraz w Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków „Lasy Puszczy nad Drawą” i Specjalnym Obszarze Ochrony Siedlisk „Uroczyska Puszczy Drawskiej.

Lubuskie Mazury, to także obszar Drawieńskiego Parku Narodowego o pow. 113,4 km², z urokliwą rzeką Drawą i przyległymi do niej innymi rzekami (jedną z najczystszych rzek w Polsce), zaskakującą widokami, z spływami kajakowymi, z licznymi szlakami rowerowymi i pieszymi.

Lubuskie Mazury, to wiele piaszczystych plaż z WC, prysznicami, dużą wiatą z miejscami do biesiadowania, miejscem na kampery, przyczepy kampingowe i namioty, miejscem na ognisko, placem zabaw dla dzieci, dużym pomostem, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz wieloma innymi dzikimi plażami, które też mają swój urok z uwagi na położenie.